۱۵ اسفند , ۱۳۹۲

همکاری دانشگاه آزاد با دانشگاه علوم پزشکی هانوور آلمان تایید شد. پروفسور مجید سمیعی، پزشک وجراح مغز و اعصاب سرشناس که در حال حاضر ریاست فدراسیون جهانی انجمن جراحان اعصاب و ریاست بیمارستان علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد، در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قرارداد همکاری علمی آموزشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی هانوور آلمان منعقد کردند. به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا دکتر سمیعی در این دیدار بر اهمیت پژوهش تأکید نمود و گفت: برای تغییر موقعیت کشورمان در دنیا باید در شیوه ی برنامه ریزی علمی کشور تغییری اساسی ایجاد کنیم.

او به تجربه ی کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۸ که بحرانی اقتصادی در تمام دنیا رخ داد بسیاری از کشورها نتوانستند به خوبی بودجه ی خود را تنظیم کنند و به همین دلیل در تمامی بخش ها بودجه ی خود را تا ۵۰ درصد کاهش دادند. اما آلمان در تمامی بخش ها «به جز بخش پژوهش» بودجه ی خود را کاهش داد.

دانشگاه-آزاد-دانشگاه-هانوفر-اعزام-دانشجو

پروفسور سمیعی افزود: به همین دلیل پس از چند سال دیگر کشورها رکود پیدا کردند اما اقتصاد آلمان توانست رشد کند. او همچنین گفت صرف هزینه در توسعه ی دانش نه تنها باعث افزایش قدرت کشور خواهد شد بلکه توسعه ی اقتصادی را نیز سبب می گردد. باید برای مردم ایران روشن شود که مسؤولان دانشگاه آزاد برای ساختن آینده ی ایران فعالیت می کنند نه اینکه تنها بخواهند سهمی در آموزش عالی کشور داشته باشند.

وی همین طور پیشنهاد داد که مسؤولان دانشگاه باید شرایطی را فراهم کنند که دانشجویان پس از اتمام دوره ی تحصیلشان بتوانند به کارهای تحقیقاتی خود ادامه دهند.

پروفسور سمیعی در ادامه به ارائه راهکارهایی برای توسعه کیفی دانشگاه آزاد پرداخت و گفت: سعی کنید که افراد دانشمند را جذب کنید، دیگر زمان آن گذشته است که ما بخواهیم تنها به موقعیت فعلی خود در کشور نگاه کنیم . امروز زمان آن است به این موضوع بیندیشیم که باید چه کنیم تا در دنیا به کشورهای موفق نزدیک شویم، این موضوع دور از ذهن نیست چرا که ایرانی ها از هوش و ذکاوت بالایی برخوردارند.

وی با اشاره به افزایش آمار دانش آموختگان زن در ایران، گفت: طبق آمارها بیش از ۶۰ درصد از پذیرفته شدگان دانشگاه ها دختران هستند. این نیرویی است که در گذشته از آن استفاده نمی شد.

پروفسور سمیعی با طرح این پرسش که چگونه می توان در عرض کوتاه ترین مدت کیفیت علمی دانشگاه آزاد را به سطح بین المللی برسانیم، گفت: با برخی راه حل ها تنها می توان ظاهر مسئله را اصلاح کرد و درمان قطعی نیست.

وی با اشاره به عدم پایداری مسئولیت ها گفت: تغییر و تحولات در مسئولیت های مختلف موجب می شود که نتوان برنامه ریزی های دراز مدت انجام داد.

پروفسور سمیعی با بیان این که باید سطحی را برای فعالیت های علمی و آموزشی در دانشگاه آزاد در نظر گرفت، اظهار داشت: باید سطحی را به عنوان حداقل علم و دانش در نظر بگیریم و کارهای زیر آن سطح را غیر قابل قبول بدانیم تا از این طریق بتوانیم با بهترین سطح های علمی در دنیا برابری کنیم.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.