جذابیت های ماندن و کار کردن در استرالیا پس از پایان تحصیل انکارناپذیر است اما قوانین مهاجرتی این کشور نیز سخت گیرانه است. همچنان که ممکن است تصمیم برای انتخاب بهترین ویزای پس از پایان تحصیل دشوار باشد، گزینه های بسیار خوبی برای دانشجویان خارجی وجود دارد تا اقامت خود در استرالیا را ادامه دهند.

در این نوشته گزینه های مختلف ویزا که پس از پایان تحصیل در استرالیا پیش رو دارید را بررسی می کنیم.

ویزا-کار-استرالیا-پس-از-تحصیل
ویزا-کار-استرالیا-پس-از-تحصیل

قبل از پایان زمان اعتبار ویزا

مدت اعتبار ویزای دانشجویی تا ۳ ماه پس از پایان تحصیل شماست، بنابراین اگر مایل به اقامت در استرالیا و کار کردن هستید باید در این فاصله سه ماهه اقدام کنید. بیشتر اوقات بهترین گزینه برای دانشجویان خارجی ویزای موقت فارغ التحصیلی (Temporary Graduate Visa (subclass 485 است که به شما اجازه کار تمام وقت در استرالیا به مدت ۱۸ ماه (و یا بیشتر) را می دهد.

درخواست برای اقامت دائم در استرالیا فرآیند پیچیده ای است که شرایط و روند تقاضای سختگیرانه ای دارد. می توانید از وبسایت اداره مهاحرت استرالیا برای اطلاعات بیشتر کمک بگیرید.

ویزای مهارت های منتخب (Skilled Nominated Visa)

اگر مهارت یا مدرک تحصیلی شما منطبق با رشته ها و مهارتهای مورد نیاز استرالیاست، می توانید فرم ابراز علاقه مندی (Expression of Interest(EOI را به صورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت تکمیل و ثبت کنید. پس از این که تمام مشخصات و اطلاعات خود را ثبت کردید باید منتظر بمانید تا از طرف کارفرمایان استرالیایی دعوت به اقدام برای ویزا شوید. شما ابتدا باید این دعوت نامه را دریافت کنید تا بتوانید درخواست ویزای خود را به اداره مهاجرت بفرستید.

زمانی که دعوت به ثبت درخواست ویزا شدید باید به طور رسمی درخواست ویزای مهارت های منتخب (Skilled Nominated Visa (subclass 190 را تا ۶۰ روز پس از دریافت دعوت نامه به اداره مهاجرت بفرستید.

برای دیدن فهرست مهارت های منتخب اینجا را ببینید.

ویزای فارغ التحصیلی موقت (Temporary Graduate Visa (subclass 485

این ویزا دو شاخه (stream) مختلف دارد (شاخه کار فارغ التحصیلی (Graduate Work Stream) و شاخه کار پس از تحصیل (Post-Study Work Stream))، اما فرآیند درخواست آن ها یکی است. شما می توانید برای این ویزا به صورت آنلاین درخواست دهید یا فرم درخواست را دانلود کرده به همراه مدارکتان به مرکز ویزای فارغ التحصیلی موقت در آدلاید ارسال کنید. اما زمان پاسخ به ویزا در صورت اقدام به شیوه آنلاین کوتاه تر خواهد بود.

شرایط اقدام برای این ویزا داشتن مدرک تحصیلی اخذ شده از یکی از مؤسسات استرالیایی است. همچنین در زمان اقدام باید ۶ ماه از تاریخ شروع ویزای دانشجویی شما گذشته باشد و مهارت زبان انگلیسی خود را نیز باید بتوانید ثابت کنید.

شاخه کار فارغ التحصیلی Graduate Work Stream

برای درخواست ویزا در این شاخه باید مهارت ها و مدرک تحصیلی شما منطبق با فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا باشد. با این ویزا اجازه خواهید یافت به منظور کار، مسافرت، یا ادامه تحصیل به مدت ۱۸ ماه در استرالیا بمانید. مدرک تحصیلی شما باید در استرالیا اخذ شده باشد تا بتوانید برای این ویزا درخواست دهید.

شاخه کار پس از تحصیل Post-Study Work Stream

با داشتن این ویزا می توانید به مدت حداکثر ۴ سال، بسته به سطح مدرک تحصیلی تان در استرالیا بمانید. فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند به مدت ۲ سال با این ویزا اجازه اقامت دریافت کنند در حالی که فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد تحقیقاتی به مدت ۳ سال این فرصت را خواهند داشت. فارغ التحصیلان دکترا می توانند ۴ سال تمام با این ویزا در استرالیا بمانند.

منبع: hotcoursesabroad.com