آیا می دانستید استرالیا با ۲۳ میلیون نفر جمعیت سومین کشور پذیرای دانشجویان خارجی است؟ تنها پس از بریتانیا و ایالات متحده. این رکورد تعجب برانگیز نیست وقتی بدانید که ۷ دانشگاه استرالیایی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. در واقع با بیش از ۲۲۰۰۰ رشته ی تحصیلی در ۱۱۰۰ مؤسسه ی آموزشی، استرالیا بالاتر از کشورهایی مانند آلمان، هلند، و ژاپن می ایستد و در رده بندی نظام های آموزش عالی ملی یونیورسیتاس ۲۰۱۳ در جایگاه هشتم قرار می گیرد.

این ها اعتبارات آکادمیک فوق العاده ای هستند، اما شهرهای مختلف استرالیا در سراسر کشور نیز در همان رتبه ی بالایی قرار دارند که مؤسسات آموزشی آن. استرالیا ۵ تا از بهترین ۳۰ شهر دانشجویی جهان را دارد. رده بندی بر اساس گونه گونی دانشجویان، مقرون به صرفگی، کیفیت زندگی، و فعالیت های کارفرمایان است – تمام مؤلفه های مهم برای دانشجویان هنگام انتخاب بهترین مقصد آموزشی. و با اختصاص بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بودجه ی بورس تحصیلی توسط دولت استرالیا، راه برای ورود شما به این کشور و تجربه ی تفاوتی که آموزش عالی استرالیا در فرصت های شغلی آینده ی شما ایجاد خواهد کرد، هموار شده است.

آیا به زمینه ی مطالعاتی خاصی علاقه دارید؟ بسیار محتمل است که آن را در استرالیا بیابید. دست کم یکی از دانشگاه های استرالیا در بین ۵۰ دانشگاه دانشگاه برتر جهان در زمینه های مطالعاتی علوم طبیعی و ریاضیات، علوم کشاورزی و زیستی، داروسازی و پزشکی، و فیزیک است.

با توجه به این پیشینه ی آموزشی چشمگیر، هیچ جای تعجب نیست که هم اکنون بیش از دو و نیم میلیون فارغ التحصیل خارجی دانشگاه های استرالیا در سراسر دنیا مشغول به کارند. برخی از این دانشجویان در میان برترین های جهانند. در واقع استرالیا ۱۵ برنده ی جایزه ی نوبل داشته و سالانه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا به اکتشافات و اختراعات استرالیایی ها تکیه می کنند تا زندگی خود و دیگران را بهتر سازند– از جمله پنی سیلین، IVF (لقاح خارج رحم)، سونوگرافی، شبکه های بی سیم Wi-Fi ، گوش مصنوعی (Bionic Ear)، نوعی واکسن سرطان (Cervical Cancer Vaccine)، جعبۀ سیاه ضبط پرواز.

چرا-استرالیا

 آموزش عالی در سطح بالای جهانی

استرالیا به عنوان کشوری فوق العاده برای زندگی شناخته می شود، اما آیا می دانستید استرالیا آموزش و پرورشی در سطح بالای جهانی نیز ارائه می کند؟ نظام آموزشی استرالیا دانشمندان، طراحان، مدرسان، کارآفرینان، هنرمندان و بشردوستانی را پرورده است که دنیا را تغییر داده اند، و از اسکار تا نوبل جایزه برده اند. دست آوردهای جهانی آن ها شامل «جعبه ی سیاه» که اکنون در هر هواپیمایی وجود دارد، طرح ساعت زمین، و ابداع شبکه های بی سیم (Wi-Fi) است. استرالیا به افرادی که در این کشور تحصیل و کار کرده اند مفتخر است (چه در این کشور متولد شده باشند چه جایی دیگر) و برای دست آوردهای بزرگ تر تلاش می کند تا در بهتر ساختن دنیا سهیم باشد.

اعتبار جهانی استرالیا

با تحصیل در استرالیا شما مدرک تحصیلی ای کسب خواهید کرد که در سراسر جهان شناخته شده و معتبر است. ساختار مدارک تحصیلی در استرالیا Australian Qualifications Framework (AQF) به دانشجویان امکان می دهد به آسانی وارد نظام آموزشی کشور شوند و نیز راهی آسان برای دیگر کشورها ارائه می دهد تا مدرک تحصیلی شما را شناسایی و تأیید کنند. همچنین برای استفاده های محلی، مدرکی معادل مدارک شناخته شده ی محل مورد نظر صادر می کند. برای اطلاعات بیشتر به وبسایتAQF سر بزنید.

تضمین کیفیت

بیش از ۲۰ سال است که استرالیا در تمام جهان پیشرُوی استقرار نظام ها و فرآیندهایی است تا به دانشجویان بین المللی اطمینان دهد آموزشی با کیفیت بالا که انتظارش را دارند دریافت خواهند نمود. این معیارها مشتمل است بر:

قانون خدمات آموزشی دانش جویان خارجیESOS) Act 2000) که چهارچوب حقوقی ارائه ی خدمات آموزشی به دانشجویان خارجیِ شاغل به تحصیل در استرالیا با ویزای دانشجویی را مشخص می کند.

خدمات حفاظت از شهریه پرداختی (Tuition Protection Service) که در موارد نادری که موسسه ی آموزشی شما نتواند به ارائه رشته تحصیلی شما ادامه دهد به شما کمک می کند تا دوره ی جایگزین بیابید یا شهریه پرداختی را بازپس گیرید.

اداره ی کیفیت مهارت های استرالیا (Australian Skills Quality Authority (ASQA تنظیم کننده ی ملی قوانین آموزش فنی و حرفه ای استرالیاست. ASQA دوره های آموزشی و ارائه دهندگان آن ها را زیر نظر دارد تا از رعایت استاندارهای ملی اطمینان یابد.

سازمان کیفیت و استاندارد آموزش عالی (Tertiary Education Quality and Standards Agency (TEQSA قوانین مربوط به بخش آموزش عالی استرالیا را تنظیم و کیفیت آن را تضمین می نماید و نیز ارزیابی های تطابق و کیفیت آن را بر عهده دارد.

سازمان های بازرسی که می توانند درخصوص شکایات دانشجویان بین المللی از مؤسسه های آموزشی خود تحقیق کنند. اطلاعات بیشتر در وبسایت رسمی تحصیل در استرالیا موجود است.

دانشجویان خارجی رتبه ی استرالیا را بالا ارزیابی می کنند

در سال ۲۰۱۲ دولت استرالیا با همکاری مؤسسات آموزشی برتر و دپارتمان های آموزش و پرورش ایالتی از دانشجویان خارجی درباره ی تجربه شان از زندگی و تحصیل در استرالیا نظرسنجی کرد. یافته های اصلی این پژ‍وهش از این قرارند:

۸۷% دانشجویان خارجی به پرسش درباره ی تجربه ی کلی زندگی در استرالیا با عبارات «راضی» یا «خیلی راضی» پاسخ گفتند.
۸۶% دانشجویان خارجی به پرسش درباره ی تجربه ی تحصیل در استرالیا با عبارات «راضی» یا «خیلی راضی» پاسخ گفتند.
۸۸% دانشجویان خارجی به پرسش درباره ی زندگی در استرالیا با عبارات «راضی» یا «خیلی راضی» پاسخ گفتند.

محیط یادگیری شما

با انتخاب تحصیل در استرالیا شما به هزاران دانشجوی استرالیایی و خارجی ای می پیوندید – از جمله بسیاری از هموطنان خودتان – که در این کشور زیبا فرصت ها و دوستان جدیدی پیدا می کنند. شما ارتباط تحصیلی نزدیک با همکلاسان، محققین، مدرسان، و دیگر اعضای دانشکده خواهید داشت – همکاری و مشارکت بخش اساسی موفقیت دانشجویان در استرالیاست. در بسیاری موارد شما فرصت می یابید در صنایع مربوط به رشته ی تحصیلی خود به کارآموزی بپردازید. این ترکیب کارگروهی، یادگیری مشارکتی، و تمرکز بر صنایع باعث می شود بتوانید گامی محکم برای آینده ی تحصیلی و شغلی خود بردارید.

 استرالیا، کشور پ‍ژوهش ها

استرالیا سابقه ای طولانی و پر افتخار در پیشرفت ها و تحقیقات در سطح جهانی دارد که میلیون ها نفر از مواهب آن برخوردارند. از کشف پنی سلین در ۱۹۴۵ و ایمونولوژیک تولرانس در ۱۹۶۰ تا مشاهداتی که منجر به کشف شتاب جهان در ۲۰۱۱ شد. این کشور سابقه ای پر افتخار در این زمینه ها دارد:

بر اساس طرح پشتیبانی از شایستگی ها، ۲.۹ میلیارد دلار در پنج سال آینده بر تحقیقاتی سرمایه گذاری خواهد شد که سبب ابداعات علمی و اقتصادی می گردند.
استرالیا بیش از ۱۴۰ میلیون دلار در پنج سال آینده برای تأسیس فدراسیون فرصت های مطالعاتی Federation Fellowships سرمایه گذاری خواهد نمود. فرصت های مطالعاتی قرار است محققین تراز اول دنیا را جذب استرالیا کند. تا سقف پنج فرصت مطالعاتی در هر سال به محققین برجسته ی غبر استرالیایی اعطا خواهد شد.
۳۵ مرکز تحقیقاتی تخصصی و اصلیِ آموزش-محور و پژوهش-محور در دانشگاه های استرالیا وجود دارد که تحقیقات سطح بالا انجام می دهند و دوره های آموزشی بسیار زیادی را در سطوح لیسانس، فوق لیسانس، دکترا، و دوره های حرفه ای تخصصی در زمینه های مختلف ارائه می دهند.
استرالیا ۶۳ مرکز تحقیقاتی مشارکتی نیز تأسیس کرده است که تحقیقات مشترک بین دانشگاه ها و صنایع خصوصی انجام می دهند.

با حدود ۰۰۰,۵۰ فردی که در سازمان های آموزش عالی در بخش توسعه و تحقیق (R&D) شاغل هستند، استرالیا توانایی ها و قابلیت های تحقیق و توسعه ی فراوانی دارد. سازمان تحقیقات صنعتی و علمی مشترک المنافع Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) که شهرت جهانی دارد و بزرگ ترین آژانس توسعه و تحقیق دولتی استرالیاست، یکی از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی دنیا با بیشترین گونه گونی موضوعات تحقیق است. این مؤسسه با سازمان های علمی ۸۰ کشور جهان در بیش از ۷۴۰ فعالیت تحقیقاتی در زمینه های سلامت، تجارت محصولات کشاوری، فن آوری اطلاعات، ساخت و تولید، انرژی پایدار/سازگار با محیط زیست، معدن و مواد معدنی، فضا، محیط زیست و منابع طبیعی شرکت دارد.

چرا شما با برخی از برترین های جهان تحصیل نمی کنید؟

منبع: studyinaustralia.gov.au