برنامه ریزی سفر

زمانی که برای تحصیل در مؤسسه ای پذیرفته شدید و تأیید ویزای دانشجویی تان را دریافت کردید، باید برای سفر به استرالیا و ورود به آن کشور برنامه ریزی کنید.
فهرستی از مواردی که باید مد نظر داشته باشید به این شرح است:

 • گذرنامه و ویزا – دقت کنید در زمان اولین ورودتان به استرالیا گذرنامه تان ۶ ماه اعتبار داشته باشد و تمام مدارک مربوط به ویزا همراهتان باشد. بهتر است یک کپی از گذرنامه و باقی مدارک نیز به همراه داشته باشید تا در صورت مفقود شدن اصل آن ها بتوانید از کپی ها استفاده کنید.
 • مدارک ثبت نام دانشجویی – شما به گواهی ثبت نام الکترونیکی (electronic Confirmation of Enrolment (eCoE و بستۀ اطلاعات دانشجویی نیاز خواهید داشت که آن ها را قبلا از مؤسسۀ آموزشی تان دریافت کرده اید.
 • بیمۀ دانشجویان خارجی (OSHC) – این مدرک یکی از الزامات ورود شما به استرالیاست، بنابراین مطمئن شوید که قبل از ورود آن را تهیه کرده باشید.
 • بیمۀ مسافرتی – شما باید بیمۀ مسافرتی را نیز مد نظر داشته باشید که مواردی را پوشش می دهد که بیمۀ دانشجویی تان (OSHC) آن را پوشش نمی دهد؛ مانند کنسل شدن پرواز، مفقود شدن مدارک، مراقبت های دندان و چشم، و غیره.
 • هزینه های پرواز – از تاریخ و ساعت پرواز مطمئن شوید. بلیط و دیگر اطلاعات پروازتان را در جایی امن کنار گذرنامه و ویزایتان قرار دهید.
 • اطلاعات تماس – بهتر است فهرستی از شماره تماس های ضروری را در اختیار خانواده و نیز سفارت کشور خودتان قرار دهید. اگر با کمک نمایندۀ دانشگاه ها پذیرش و ویزا گرفته اید، شماره تماس آن ها را نیز همراه داشته باشید؛ ممکن است بخواهید پس از ورود به استرالیا با آن ها تماس بگیرید.
 • دلار استرالیا – صرافی های زیادی در فرودگاه های استرالیا و نیز در شهرهای مختلف آن هستند، اما بهتر است قبل از خروج از کشور خودتان دلار استرالیا تهیه کنید.
 • وسایل نقلیه از فرودگاه – چه بخواهید از وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی استفاده کنید و چه قرار گذاشته باشید که در فرودگاه به استقبال شما بیایند، باید تمام اطلاعات زمان ورود، مسیر راه، و شماره تماس دانشگاه/مؤسسۀ آموزشی تان را همراه داشته باشید. اگر می خواهید از نقشه برای مسیریابی استفاده کنید می توانید آن را در فرودگاه تهیه کنید یا قبل از خروج از کشورتان برای خود پرینت بگیرید.
 • جزئیات محل اقامت – اطمینان حاصل کنید که نشانی محل اقامت خود و نیز شماره تلفن و رسید تأیید پرداخت هزینۀ آن را (اگر از قبل هزینه اش را پرداخته اید) به همراه داشته باشید.

گمرک و حفاظت از مرز

باید از تمام مواردی که نمی توان به استرالیا وارد نمود اطلاع داشته باشید. حمل مواد مخدر از جمله ماریجوانا، حشیش، هروئین، کوکائین، و آمفتامین در استرالیا غیرقانونی است. اقلامی که باید هنگام ورود به استرالیا آن ها را اعلام کنید از این قرارند:

 • سلاح گرم، جنگ افزار و مهمات.
 • پول به مبلغ ده هزار دلار استرالیا (و بیشتر) یا معادل آن به ارزهای دیگر
 • برخی از داروها

به خاطر داشته باشید که افسران گمرک و حفاظت از مرز به عنوان بخشی از وظایفشان ممکن است از مسافران سؤالاتی بپرسند، و سگ های تربیت شده ممکن است برای تشخیص مواد مخدر غیرقانونی یا واردات ممنوعه به کار روند. اگر نمی دانید چه باید بکنید، اقلام همراه خود را اعلام کنید یا از یک افسر، راهنمایی بخواهید. اعلام اقلام همراه مسافر لزوماً به این معنا نیست که ساک های شما وارسی خواهند شد.
افرادی که عمدا مقررات گمرک و حفاظت از مرز استرالیا را زیر پا می گذارند جریمه یا به دادگاه فراخوانده می شوند. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت خدمات حفاظت از مرز و گمرک استرالیا مراجعه کنید.

وزارت کشاورزی، شیلات و جنگل داری

دانشجویان معمولاً از اقدامات امنیت زیستی (bio-security) وزارت کشاورزی، شیلات، و جنگل داری (DAFF) شگفت زده می شوند.
حیوانات و گیاهان زنده، مواد گیاهی، محصولات حیوانی و برخی از خوراکی های خارجی می تواند سبب آفت ها و بیماری های جدی در استرالیا شود، و کشاورزی و صنایع ارزشمند گردشگری و محیط زیست منحصر به فرد آن را ویران کند.
بنابراین بسیار مهم است که به یاد داشته باشید زمان بستن بار و بنۀ سفر، میوه و سبزیجات تازه، گوشت، مرغ، تخم مرغ، آجیل، لبنیات، و گیاهان زنده یا بذر گیاهان را همراه نداشته باشید، زیرا وارد نمودن آن ها به استرالیا مجاز نیست.
برای اطلاعات بیشتر در مورد اقلامی که می توانید به استرالیا ارسال یا وارد کنید به سایت وزارت کشاورزی مراجعه کنید.
اگر مطمئن نیستید که کالاهای همراه شما مجاز هستند یا خیر آن ها را در کارت ورودی مسافر که در هواپیما به شما می دهند اعلام کنید. جریمۀ آنی در محل ممکن است به دلیل عدم اعلام آن ها شامل حالتان شود.

Travel-To-Australia

ورود به استرالیا

هنگامی که وارد یکی از فرودگاه های استرالیا می شوید، ابتدا می بایست از بخش مهاجرت و گمرک بگذرید. اگر برای پیدا کردن راه کمک نیاز دارید از کارکنان خط پرواز یا یکی از افسران مرزی در محوطۀ ورودی سؤال بپرسید. یک مأمور ترخیص مدارک سفر و ویزای شما را وارسی خواهد کرد و پس از اینکه صحت آن تأیید شد می توانید ساک های سفرتان را تحویل بگیرید تا وارد بخش ترخیص گمرک شوید.
اطلاعات بیشتر دربارۀ آنچه که پس از ورودتان به استرالیا در فرودگاه اتفاق می افتد در وبسایت اداره مهاجرت و حفاظت از مرز یا در وبسایت گمرک و حفاظت از مرز استرالیا موجود است.

رسیدن به خانه ی جدیدتان

بهتر است قبل از ورود به استرالیا محل اقامت خود را مشخص و رزرو کنید. حتی اگر برای چند روز ابتدایی ورود باشد. آدرس محل اقامت خود را روی کاغذی نوشته و همراه داشته باشید تا به رانندۀ تاکسی نشان دهید. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید مسیر راه را با جزئیات نوشته و همراه داشته باشید. اگر با مؤسسۀ آموزشی تان هماهنگ کرده اید تا در فرودگاه به استقبال شما بیایند، آن ها دقیقاً مسیر و مقصد نهایی را می شناسند.

هفتۀ معارفه

برخی از دانشگاه ها/مؤسسات آموزشی برای دانشجویان جدید هفتۀ معارفه برگذار می کنند. در این هفته که عموماً در آغاز سال تحصیلی برگذار می شود شما اطلاعاتی در مورد دانشگاه تان کسب می کنید، در تورهای بازدید از امکانات آموزشی شرکت می کنید، و با دیگر افرادی که مانند شما آنجا تحصیل می کنند آشنا می شوید. معمولاً می توانید با مراجعه به وبسایت دانشگاه اطلاعات بیشتری دربارۀ هفتۀ معارفه از جمله جدول زمان بندی رویدادها، بیابید.

کمک خواستن

به یاد داشته باشید هرگاه پس از خروج از فرودگاه به مشکلی برخورید با کارکنان بخش بین الملل دانشگاه تان تماس بگیرید. اطلاعات تماس آن ها در مدارک نامه پذیرش، گواهی ثبت نام، و … وجود دارد.

منبع: studyinaustralia.gov.au